Δημητρομανωλάκη Ελευθερία

Η Ελευθερία Δημητρομανωλάκη γεννήθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης και ζει στην Αθήνα.

Είναι συγγραφέας και θεωρητικός κινηματογράφου – λογοτεχνίας, ασχολούμενη επαγγελματικά και ερευνητικά με τους εν λόγω τομείς.

Σπούδασε Νομικά (ΕΚΠΑ) και άσκησε τη δικηγορία για λίγο. Οι παράλληλες σπουδές σκηνοθεσίας κινηματογράφου - τηλεόρασης και η αντίστοιχη επαγγελματική εμπειρία, οδήγησαν σε σχετικό μεταπτυχιακό και διδακτορικό τίτλο (Πάντειο Πανεπιστήμιο, Τμήμα Επικοινωνίας Μέσων και Πολιτισμού), με γνωστικό αντικείμενο το συγκριτικό πεδίο των τεχνών λόγου και εικόνας.

Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζουν στην ιστορία - θεωρία κινηματογράφου και λογοτεχνίας, στη σημειωτική και αφηγηματική σχέση μεταξύ τους, στο σενάριο και τη συγγραφή του πεζού λόγου. Έχει διδάξει αντίστοιχους κύκλους σπουδών στο Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών & Πολιτικών Επιστημών (Τμήμα Επικοινωνίας Μέσων και Πολιτισμού, σε προπτυχιακά και μεταπτυχιακά τμήματα), καθώς επίσης σε Προγράμματα του ΕΚΠΑ.

Κείμενά της δημοσιεύονται τακτικά σε εφημερίδες και περιοδικά, ενώ παράλληλα συνεργάζεται με την Ταινιοθήκη της Ελλάδας, δίνοντας διαλέξεις και συμμετέχοντας σε ημερίδες και συνέδρια.

Εργάζεται στο χώρο του θεάματος, με ειδίκευση στη συμβουλευτική διανομής ρόλων και διαφημιστικών σεναρίων.